mleko modyfikowane

mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane to zmodyfikowane krowie mleko w taki sposób, aby możliwie najbardziej przypominać skład oraz wartości odżywcze niczym kobiece mleko. Tego typu mieszanki stosuje się, kiedy z różnych przyczyn nie jest możliwe naturalne karmienie dziecka. Występują także liczne wskazania do stosowania mleka modyfikowanego.

Mleko modyfikowane – wskazania

Wskazania do karmienia maluszka mlekiem modyfikowanym odnoszą się bardzo często do problemów zdrowotnych dot. nie tylko dziecka, ale nawet matki. Do najpopularniejszych wskazań należą:

  • pewne choroby matki, które wpływają na stan mleka,
  • nietolerancje pokarmowe maluszka,
  • zaburzenia u dziecka związane z ssaniem.

Wyróżnia się wiele rodzajów mleka modyfikowanego. Najpopularniejszym jest mleko początkowe, czyli stosowane do ukończenia 6. miesiąca dziecka i mleko następne – przyjmowane zgodnie z zaleceniami producenta, np. po 6. miesiącu, po roku itd.

Przeciwwskazania do stosowania mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane można podawać dziecku, jeśli nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania. Kluczowe jest to, aby żaden ze składników nie szkodził maluszkowi. Pewne odmiany preparatów mogą nawet wyróżniać się konkretnymi przeciwwskazaniami do zastosowania. Przykładem jest:

  • alergia na białko mleka krowiego/nietolerancja laktozy,
  • nieodpowiedni dla dziecka rodzaj hydrolizowanego białka/niewłaściwy skład ilościowo-jakościowy konkretnej mieszanki,
  • zdrowie dziecka – zdrowym dzieciom nie powinno się podawać specjalnie wzbogaconych rodzajów mleka modyfikowanego/preparatów mlekozastępczych.

mleko modyfikowane w sklepie Bee – jak podawać?

Mleko modyfikowane trzeba odpowiednio przygotować. Bardzo ważne jest przestrzeganie tych zasad, gdyż w przeciwnym razie można zaszkodzić zdrowiu maluszka. Najważniejsze jest, aby mleko modyfikowane przygotowywać wyłącznie przed bezpośrednim karmieniem. Każda podana porcja musi być świeża. Oczywiste jest to, że dziecko nie wypije za każdym razem tyle, ile przygotuje mu się, więc każdą niedopitą resztę trzeba wylać.

Mieszanki mleczne należy przechowywać w szczelnym pojemniku. Zwykle czas nie może być dłuższy niż 4 tygodnie. Producent zawsze umieszcza tę informację na opakowaniu i trzeba jej przestrzegać.